Jak sprawdzić prędkość internetu? Wbrew pozorom jest to dosyć łatwe. Niestety nie każdy sposób jest miarodajny. Przepustowość łącza to dla wielu użytkowników wyznacznik jakości usług dostępu do internetu, dlatego pokażemy wam jak skutecznie ją zmierzyć. 

Aby przystąpić do testu prędkości internetu najpierw musimy zrozumieć „Jak jest zbudowana i w jaki sposób działa sieć?”. Oczywiście nie mamy zamiaru przeprowadzać wykładu na temat działania sieci komputerowych, nie o to tu chodzi, ale pod wskazanym wyżej linkiem postaraliśmy się w dużym skrócie wytłumaczyć zasady, którymi rządzi się Internet.

Kiedy test prędkości łącza jest miarodajny?

Jeśli zapoznaliście się z wpisem „Jak działa internet i kto rządzi w sieci?” zakładam, że rozumiecie już to, iż w wielu przypadkach prędkości internetu nie da się jednoznacznie określić. Ogólnie przyjmuje się, że prędkość łącza internetowego testuje się do najbliższego routera brzegowego. Testując prędkość pobierania, serwer testowy znajdujący się po drugiej stronie łącza powinien umożliwiać wysyłanie danych z odpowiednią prędkością. Przykładowo, jeśli posiadamy łącze o przepustowości 300 Mb/s, a serwer do którego przeprowadzamy test jest w stanie wysyłać dane z maksymalną prędkością 150 Mb/s, nasz wynik będzie zakłamany, gdyż połowa zasobów naszego łącza nie będzie wykorzystana z powodu ograniczonej przepustowości po drugiej stronie. Dlatego musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż  po drugiej stronie łącza powinien znajdować się serwer zapewniający przepustowość co najmniej na tym samym poziomie, aby wynik był miarodajny.

Im większa odległość dzieli nas od serwera, do którego będziemy testować przepustowość łącza, tym większe prawdopodobieństwo, że prędkość będzie niższa, niż ta możliwa do osiągnięcia podczas testu wykonywanego do najbliższego serwera. Przykładowo, posiadając stałe łącze w Rumi, aby określić jego maksymalną przepustowość, należy wykonać testy do serwerów znajdujących się w najbliższej okolicy, właściwej do miejsca zamieszkania, czyli Rumi, Redzie, Wejherowie, Gdyni i Gdańsku. Testy najlepiej wykonać za pośrednictwem najpopularniejszego serwisu tego typu, czyli speedtest.net. To uznawane na całym świecie narzędzie do przeprowadzania pomiarów przepustowości łącz internetowych.

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Po wejściu na stronę speedtest.net, należy kliknąć przycisk Rozpocznij test / Begin test. Serwis automatycznie wybierze najbardziej optymalny dla nas serwer do testowania prędkości. Jeśli sami chcemy wybrać serwer testowy, wystarczy wskazać na mapie odpowiednią lokalizację. Test rozpoczyna się automatycznie i jest podzielony na 3 fazy.

Faza I – ping

Podczas pierwszej fazy urządzenie, za pomocą którego wykonujemy test, wymienia z serwerem testowym niewielkie pakiety. Dzięki takiej transmisji określany jest czas reakcji mierzony w milisekundach. Im wynik jest niższy, tym lepiej. Charakterystyka tego testu może przypominać grę w ping-ponga, gdzie każdy zawodnik to serwer – po jednej i drugiej stronie łącza, a piłeczka to pakiet testowy wymieniany poprzez odbicia. Od wyniku tego testu zależy komfort, z jakim możemy korzystać z sieci – szybkość wczytywania stron www, płynność gry multiplayer, jakość rozmów głosowych (np. Skype) itp. Im dalej serwer testowy będzie się znajdował od naszej lokalizacji, tym wyższą wartość będzie miał parametr ping. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ po drodze do serwera, wysłany pakiet musi zostać przekazany przez większą liczbę urządzeń sieciowych. Każdy przeskok pakietu pomiędzy urządzeniami na trasie od serwera A do serwera B wydłuża czas wędrowania pakietu. Jeśli pakiet po drodze zostanie zgubiony, dochodzi do tzw. straty pakietu w transmisji danych. Im więcej takich strat, tym większy dyskomfort odczuwamy podczas korzystania z sieci.

Faza II – pobieranie danych (download)

Podczas drugiej fazy urządzenie, za pomocą którego wykonujemy test pobiera z serwera testowego określony pakiet danych, dzięki czemu określana jest prędkość pobierania mierzona w megabitach na sekundę (Mb/s). Im większą przepustowość oferuje testowane łącze, tym szybciej pobierzemy paczkę danych udostępnioną przez serwer testowy. Należy tutaj zwrócić uwagę, że to m.in. od możliwości serwera testowego zależy z jaką prędkością możliwe jest pobieranie danych. Może zdarzyć się sytuacja, że serwer testowy będzie dysponował niższą przepustowością łącza, niż zasoby, z których korzysta urządzenie testowe. W tej sytuacji wynik zostanie ograniczony możliwościami serwera testowego, przez co nie będzie miarodajny. Rezultat testu może zależeć również od wolnych zasobów, jakimi dysponują urządzenia zapewniające transmisję danych na całej trasie.

Faza III – wysyłanie danych (upload)

Podczas trzeciej fazy urządzenie, za pomocą którego wykonujemy test wysyła do serwera testowego określony pakiet danych, dzięki czemu określana jest prędkość wysyłania mierzona w megabitach na sekundę (Mb/s). Tutaj sytuacja jest podobna, jak w przypadku fazy drugiej, z tym że zależność jest odwrotna – im większymi zasobami dysponuje łącze, z którego korzysta urządzenie, za pomocą którego wykonujemy test, tym prędkość wysyłania będzie wyższa (o ile serwer testowy będzie dysponował łączem o przepustowości pobierania równym lub wyższym prędkości wysyłania łącza, z którego korzysta urządzenie, za pomocą którego wykonujemy test).


Netarea

Działamy w branży telekomunikacyjnej od 2009 roku na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Naszą domeną jest świadczenie usługi dostępu do internetu, zarówno drogą kablową (światłowody), jak i radiową. Od lat terenie Rumi oferujemy najszybsze usługi wykorzystując najnowsze technologie przewodowe i bezprzewodowe. Ale to nie jedyna nasza działalność. Oprócz usługi dostępu do internetu oferujemy również innowacyjną Telewizję Światłowodową, tanią telefonię stacjonarną, a także zaawansowane usługi dla firm. Na terenie Rumi posiadamy stale rozbudowywaną sieć szkieletową opartą o technologię światłowodową oraz nowoczesne nadajniki sieci bezprzewodowej, zlokalizowane w najdogodniejszych punktach miasta. Dzięki temu swoim zasięgiem obejmujemy praktycznie cały teren Rumi, a także najbliższe okolice miasta. Zasięg naszej sieci obejmuje również Kazimierz, Dębogórze, Moście Błota, Gdynię i Redę. Na naszej stronie www dostępna jest mapa zasięgu naszej sieci, która pozwala sprawdzić, w jakich lokalizacjach dostępne są świadczone przez nas usługi. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług stosujemy rozwiązania światłowodowe oraz wyłącznie sprawdzone, pewne i w pełni profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne. Nasz internet jest szybki, niezawodny i bezpieczny, a wszystko to w konkurencyjnych cenach. Najszybszy internet w Rumi

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *