Szybki postęp techniczny wymusza na nas jako konsumentach dość częstą wymianę sprzętu elektronicznego. Nowy laptop, telewizor czy telefon komórkowy w ciągu kilku lat stanie się przestarzały. Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Przecież etykiety i instrukcje wyraźnie zakazują wyrzucania go do kosza na śmieci, a czasy kiedy stary telewizor wywoziło się do lasu już dawno odeszły w niepamięć. Elektronika podlega recyklingowi, więc aby surowce wykorzystane do jej produkcji mogły zostać odzyskane należy je oddać do specjalnych punktów. Gdzie znajdziemy takie w Rumi?

Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2013r. poz. 1155) obliguje użytkownika sprzętu elektrycznego bądź elektronicznego przeznaczonego dla gospodarstw domowych do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt. Zabrania się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami.

Warto pamiętać, że sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli sprzęt jest tego samego rodzaju.Czyli przy zakupie nowego komputera lub telewizora możemy oddać w sklepie stary model i sprzedawca musi go nieodpłatnie od nas przyjąć. Ponadto zepsuty sprzęt można nieodpłatnie zostawić również w punkcie serwisowym – w przypadku gdy obsługa punktu stwierdzi, że naprawa sprzętu jest niemożliwa lub jest nieopłacalna.

Gdzie w Rumi możemy oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 9 lit. e ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013r. poz. 1399 ze zmianami) podajemy informację dotyczącą firm zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. (Dz. U. z 2013r., poz. 1155):

 1. WINDOWS 2000
  E. Domaszk, E. Główczewski Sp.j.
  ul. Sobieskiego 23
  84-230 Rumia
 2. HOLMED Spółka z o.o.
  ul. Pomorska 11
  84-230 Rumia
 3. Biuro Usług Komputerowych „COMPROM”
  Roman Ruszkowski
  ul. Kwiatowa 18
  84-230 Rumia
 4. „MORAX ”
  Wielobranżowy Handel Hurtowo-Detaliczny
  Zbigniew Szczerkowski
  ul. Włókiennicza 46
  84-230 Rumia
 5. POLBITA Sp. z o.o.
  Drogeria „ NATURA ”
  ul. Dąbrowskiego 20
  84-230 Rumia
 6. MARKET CASTORAMA Polska Sp. z o.o.
  ul. Grunwaldzka 5
  84-230 Rumia
 7. NARZĘDZIA Sp. z o.o.
  ul. Sobieskiego 99
  84-230 Rumia
 8. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.
  ul. Dębogórska 148
  84-230 Rumia
 9. Sklep spożywczy LIDL
  ul. Grunwaldzka 8
  84-230 Rumia
 10. EKO DOLINA Sp. z o.o.
  Al. Parku Krajobrazowego 99
  84-207 Koleczkowo
 11. Sklep RTV EURO AGD
  ul. Grunwaldzka 108
  84-230 Rumia
 12. „SMYK” sp. z o.o.
  Sklep w Centrum Handlowym Auchan Rumia
  ul. Grunwaldzka 108
  84-230 Rumia

Ponadto, każdy mieszkaniec z terenu miasta Rumia ma możliwość nieodpłatnego przekazania drobnego sprzęt AGD i RTV do stacjonarnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (tzw. PZON) znajdującego się przy ul. Dębogórskiej 148 w Rumi, jak również oddać w ramach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych, trzy razy w roku, w wyznaczonych miejscach (informacja na stronie internetowej: www.kzg.pl oraz w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miasta Rumi „Rumskie Nowiny” przed planowanym terminem zbiórki).

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o większych gabarytach odbierany jest także bezpośrednio od mieszkańców przez firmę wywozową w ramach organizowanej dwa razy
w roku „wystawki”.

Netarea – najszybszy internet radiowy w Rumi

Źródło: Urząd Miasta Rumi


Netarea

Działamy w branży telekomunikacyjnej od 2009 roku na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Naszą domeną jest świadczenie usługi dostępu do internetu, zarówno drogą kablową (światłowody), jak i radiową. Od lat terenie Rumi oferujemy najszybsze usługi wykorzystując najnowsze technologie przewodowe i bezprzewodowe. Ale to nie jedyna nasza działalność. Oprócz usługi dostępu do internetu oferujemy również innowacyjną Telewizję Światłowodową, tanią telefonię stacjonarną, a także zaawansowane usługi dla firm. Na terenie Rumi posiadamy stale rozbudowywaną sieć szkieletową opartą o technologię światłowodową oraz nowoczesne nadajniki sieci bezprzewodowej, zlokalizowane w najdogodniejszych punktach miasta. Dzięki temu swoim zasięgiem obejmujemy praktycznie cały teren Rumi, a także najbliższe okolice miasta. Zasięg naszej sieci obejmuje również Kazimierz, Dębogórze, Moście Błota, Gdynię i Redę. Na naszej stronie www dostępna jest mapa zasięgu naszej sieci, która pozwala sprawdzić, w jakich lokalizacjach dostępne są świadczone przez nas usługi. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług stosujemy rozwiązania światłowodowe oraz wyłącznie sprawdzone, pewne i w pełni profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne. Nasz internet jest szybki, niezawodny i bezpieczny, a wszystko to w konkurencyjnych cenach. Najszybszy internet w Rumi

2 Komentarze

Macko25 · 19 marca 2015 o 12:11

Teraz na każdej wiosce raz w miesiącu jest zbiórka takich rzeczy więc fajnie, że się to rozwinęło

Witek_92 · 5 października 2016 o 15:32

W sumie dużo niezależnych osób też odkupuje taki sprzęt bądź tylko części, więc można też poszperać na stronach internetowych czy portalach sprzedażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *