Szybki postęp techniczny wymusza na nas jako konsumentach dość częstą wymianę sprzętu elektronicznego. Nowy laptop, telewizor czy telefon komórkowy w ciągu kilku lat stanie się przestarzały. Co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym? Przecież etykiety i instrukcje wyraźnie zakazują wyrzucania go do kosza na śmieci, a czasy kiedy stary telewizor wywoziło się do lasu już dawno odeszły w niepamięć. Elektronika podlega recyklingowi, więc aby surowce wykorzystane do jej produkcji mogły zostać odzyskane należy je oddać do specjalnych punktów. Gdzie znajdziemy takie w Rumi?

Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2013r. poz. 1155) obliguje użytkownika sprzętu elektrycznego bądź elektronicznego przeznaczonego dla gospodarstw domowych do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt. Zabrania się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami.

Warto pamiętać, że sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli sprzęt jest tego samego rodzaju.Czyli przy zakupie nowego komputera lub telewizora możemy oddać w sklepie stary model i sprzedawca musi go nieodpłatnie od nas przyjąć. Ponadto zepsuty sprzęt można nieodpłatnie zostawić również w punkcie serwisowym – w przypadku gdy obsługa punktu stwierdzi, że naprawa sprzętu jest niemożliwa lub jest nieopłacalna.

Gdzie w Rumi możemy oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 9 lit. e ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013r. poz. 1399 ze zmianami) podajemy informację dotyczącą firm zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. (Dz. U. z 2013r., poz. 1155):

 1. WINDOWS 2000
  E. Domaszk, E. Główczewski Sp.j.
  ul. Sobieskiego 23
  84-230 Rumia
 2. HOLMED Spółka z o.o.
  ul. Pomorska 11
  84-230 Rumia
 3. Biuro Usług Komputerowych „COMPROM”
  Roman Ruszkowski
  ul. Kwiatowa 18
  84-230 Rumia
 4. „MORAX ”
  Wielobranżowy Handel Hurtowo-Detaliczny
  Zbigniew Szczerkowski
  ul. Włókiennicza 46
  84-230 Rumia
 5. POLBITA Sp. z o.o.
  Drogeria „ NATURA ”
  ul. Dąbrowskiego 20
  84-230 Rumia
 6. MARKET CASTORAMA Polska Sp. z o.o.
  ul. Grunwaldzka 5
  84-230 Rumia
 7. NARZĘDZIA Sp. z o.o.
  ul. Sobieskiego 99
  84-230 Rumia
 8. Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o.
  ul. Dębogórska 148
  84-230 Rumia
 9. Sklep spożywczy LIDL
  ul. Grunwaldzka 8
  84-230 Rumia
 10. EKO DOLINA Sp. z o.o.
  Al. Parku Krajobrazowego 99
  84-207 Koleczkowo
 11. Sklep RTV EURO AGD
  ul. Grunwaldzka 108
  84-230 Rumia
 12. „SMYK” sp. z o.o.
  Sklep w Centrum Handlowym Auchan Rumia
  ul. Grunwaldzka 108
  84-230 Rumia

Ponadto, każdy mieszkaniec z terenu miasta Rumia ma możliwość nieodpłatnego przekazania drobnego sprzęt AGD i RTV do stacjonarnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (tzw. PZON) znajdującego się przy ul. Dębogórskiej 148 w Rumi, jak również oddać w ramach objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych, trzy razy w roku, w wyznaczonych miejscach (informacja na stronie internetowej: www.kzg.pl oraz w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miasta Rumi „Rumskie Nowiny” przed planowanym terminem zbiórki).

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o większych gabarytach odbierany jest także bezpośrednio od mieszkańców przez firmę wywozową w ramach organizowanej dwa razy
w roku „wystawki”.

Netarea – najszybszy internet radiowy w Rumi

Źródło: Urząd Miasta Rumi


Netarea

Działamy w branży telekomunikacyjnej od 2009 roku na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Naszą domeną jest świadczenie usługi dostępu do internetu, zarówno drogą kablową (światłowody), jak i radiową. Od lat terenie Rumi oferujemy najszybsze usługi wykorzystując najnowsze technologie przewodowe i bezprzewodowe. Ale to nie jedyna nasza działalność. Oprócz usługi dostępu do internetu oferujemy również innowacyjną Telewizję Światłowodową, tanią telefonię stacjonarną, a także zaawansowane usługi dla firm. Na terenie Rumi posiadamy stale rozbudowywaną sieć szkieletową opartą o technologię światłowodową oraz nowoczesne nadajniki sieci bezprzewodowej, zlokalizowane w najdogodniejszych punktach miasta. Dzięki temu swoim zasięgiem obejmujemy praktycznie cały teren Rumi, a także najbliższe okolice miasta. Zasięg naszej sieci obejmuje również Kazimierz, Dębogórze, Moście Błota, Gdynię i Redę. Na naszej stronie www dostępna jest mapa zasięgu naszej sieci, która pozwala sprawdzić, w jakich lokalizacjach dostępne są świadczone przez nas usługi. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług stosujemy rozwiązania światłowodowe oraz wyłącznie sprawdzone, pewne i w pełni profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne. Nasz internet jest szybki, niezawodny i bezpieczny, a wszystko to w konkurencyjnych cenach. Najszybszy internet w Rumi

2 Komentarze

Macko25 · 19 marca 2015 o 12:11

Teraz na każdej wiosce raz w miesiącu jest zbiórka takich rzeczy więc fajnie, że się to rozwinęło

Witek_92 · 5 października 2016 o 15:32

W sumie dużo niezależnych osób też odkupuje taki sprzęt bądź tylko części, więc można też poszperać na stronach internetowych czy portalach sprzedażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *