Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej średnio każdym roku mamy od 20 do 25 dni burzowych. Zdecydowana większość z nich przypada na okres letni. W 2014 roku sezon burzowy w naszej okolicy rozpoczął się w drugiej połowie marca. Od tego czasu w Rumi zarejestrowano już osiem tego typu zjawisk pogodowych. Musimy zdawać sobie sprawę, że nowoczesna elektronika jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia wskutek wyładowań atmosferycznych, a usterki nimi wywołane nie są naprawiane w ramach udzielonej na sprzęt gwarancji. Burze mogą okazać się zabójcze dla naszego sprzętu. Zatem w jaki sposób można się zabezpieczyć?

Co może uchronić naszą elektronikę przed piorunem?

Przede wszystkim piorunochron. Instalacja odgromowa sprawia, że ładunek pioruna nie dociera do budynku przez dach, ale jest odprowadzany do gruntu. Problem w tym, że zdecydowana większość budynków nie posiada tego typu instalacji. Ale nawet jeśli ją posiadamy nie gwarantuje ona pełnego bezpieczeństwa. Dlaczego? Piorun wcale nie musi uderzyć bezpośrednio w budynek, aby wyrządzić w nim szkodę. Olbrzymia energia błyskawicy trafiającej w dom, obok niego lub pochodzącej z wyładowania między chmurami nad budynkiem może spowodować przepięcie w sieci energetycznej czy telekomunikacyjnej. Uszkodzeniu mogą ulec urządzenia znajdujące się w promieniu nawet 1,5 km od miejsca, w które trafił piorun. Ponadto, pokonując znaczne odległości, piorun może do niego dotrzeć chociażby poprzez linię energetyczną lub kable telefoniczne.

Niestety w przypadku instalacji elektrycznej na nic się zdadzą zwykłe korki w domu. Te działają ze zbyt dużym opóźnieniem i zanim się spalą, impuls elektryczny zdąży wyrządzić spustoszenie wśród domowych urządzeń. Dobrym rozwiązaniem są ograniczniki przepięć (odgromniki), jednak powinny one zostać zainstalowane przez fachowca, który skalkuluje wymaganą ochronę dla konkretnej instalacji elektrycznej.

Jeśli nie posiadamy ograniczników przepięć, a do naszego budynku doprowadzona jest linia napowietrzna, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Podłączając w domu sprzęt elektroniczny radzimy stosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Wydatki poniesione na ich zakup z pewnością będą zdecydowanie niższe, niż koszt naprawy lub wymiany urządzeń, które uległy uszkodzeniu wskutek wyładowania atmosferycznego. Specjalne listwy sieciowe zapewniają bezpieczeństwo naszym urządzeniom w sytuacji wystąpienia przepięć w sieci elektrycznej. Do niektórych dołączane jest nawet ubezpieczenie sprzętu na z góry określoną kwotę, np. 10 tys. zł. Podczas gwałtownych burz z piorunami rozsądnym rozwiązaniem jest, w miarę możliwości, całkowite odłączenie sprzętu od gniazdek elektrycznych.

Przedłużacz przeciwprzepięciowy i przeciwzakłóceniowy z modułem telefonicznym pięciokrotny z uziemieniem i z wyłącznikiem

Przedłużacz przeciwprzepięciowy i przeciwzakłóceniowy z modułem telefonicznym pięciokrotny z uziemieniem i z wyłącznikiem

Jednak zagrożenie ze strony sieci energetycznej to nie wszystko.Również w kablach telekomunikacyjnych mogą wystąpić przepięcia. Jeśli nasz komputer lub router jest podłączony do internetu za pomocą kabla sieciowego, mogą one doprowadzić do uszkodzenia portu LAN, zasilacza lub całego sprzętu. Podczas burzy warto  odłączać kabel sieciowy.

 Pamiętaj o zabezpieczeniu instalacji TV

Nie tylko komputery i urządzenia sieciowe są narażone na działanie burzy. Należy pamiętać, iż bardzo często do naszego telewizora mamy podpiętą instalację antenową, która z reguły znajduje się na zewnątrz budynku. Jest wysoce prawdopodobne, że uderzenie pioruna w antenę doprowadzi do uszkodzenia telewizora i wszystkich innych urządzeń do niego podłączonych. Dlatego na kablu antenowym warto zainstalować specjalny ochronnik burzowy, który uratuje nasz cenny sprzęt RTV.

Jak uchronić się przed utratą cennych danych?

Uszkodzenie sprzętu elektronicznego i narażenie na dodatkowe wydatki związane z jego naprawą lub wymianą to nie jedyne następstwa sezonu burzowego. Oprócz strat w sprzęcie, użytkownicy mogą ponieść także straty w danych zgromadzonych na nośnikach pamięci. Być może zniszczenie nowego laptopa nie będzie tak uciążliwe, jak utrata wszystkich danych zgromadzonych na jego dysku twardym. Warto pamiętać, aby systematycznie wykonywać kopie bezpieczeństwa naszych danych. Problem jest realny i może dotknąć każdego z nas. Każdego roku, firmy odzyskujące dane, w sezonie burzowym odnotowują kilkukrotny wzrost zleceń, także lepiej się zabezpieczyć.

Jeśli chcielibyśmy otrzymywać ostrzeżenia o zagrożeniach pogodowych, warto odwiedzić serwis burze.dzis.net. Dostarczy on aktualnych informacji m.in. o doziemnych wyładowaniach atmosferycznych. Ponadto umożliwi aktywację usługi wysyłania powiadomień na email lub SMS.

Netarea – najszybszy internet radiowy w Rumi


Netarea

Działamy w branży telekomunikacyjnej od 2009 roku na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Naszą domeną jest świadczenie usługi dostępu do internetu, zarówno drogą kablową (światłowody), jak i radiową. Od lat terenie Rumi oferujemy najszybsze usługi wykorzystując najnowsze technologie przewodowe i bezprzewodowe. Ale to nie jedyna nasza działalność. Oprócz usługi dostępu do internetu oferujemy również innowacyjną Telewizję Światłowodową, tanią telefonię stacjonarną, a także zaawansowane usługi dla firm. Na terenie Rumi posiadamy stale rozbudowywaną sieć szkieletową opartą o technologię światłowodową oraz nowoczesne nadajniki sieci bezprzewodowej, zlokalizowane w najdogodniejszych punktach miasta. Dzięki temu swoim zasięgiem obejmujemy praktycznie cały teren Rumi, a także najbliższe okolice miasta. Zasięg naszej sieci obejmuje również Kazimierz, Dębogórze, Moście Błota, Gdynię i Redę. Na naszej stronie www dostępna jest mapa zasięgu naszej sieci, która pozwala sprawdzić, w jakich lokalizacjach dostępne są świadczone przez nas usługi. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług stosujemy rozwiązania światłowodowe oraz wyłącznie sprawdzone, pewne i w pełni profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne. Nasz internet jest szybki, niezawodny i bezpieczny, a wszystko to w konkurencyjnych cenach. Najszybszy internet w Rumi

2 Komentarze

Macko25 · 6 marca 2015 o 14:30

Lepiej zabezpieczać, lub wyłączać z kontaktu. Pewnego razu sobie spokojnie siedzę, przy tajfunie za oknem a tu płyta głowna poszła w las jak zaczęło grzmieć ;/

Informatyka Studia · 4 listopada 2015 o 11:39

Nie tylko, komputer bo i modemy/router i inny sprzęt podłączony do naszego PC’ta może być sprawcą nieszczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *