Lekarze ostrzegają przed Wikipedią

Internet jest pełen porad medycznych. Wystarczy odpytać wyszukiwarkę o to jak się leczyć albo jakie leki przyjmować, a w zamian otrzymamy mnóstwo informacji na ten temat. Naukowcy wzięli na warsztat 10 chorób i sprawdzili czego na ich temat można dowiedzieć się z Wikipedii. Niestety, większość treści zawierała błędy i przestarzałe informacje.

Według analiz przeprowadzonych w maju 2014 roku Wikipedia to  szósta pod względem popularności na świecie strona internetowa. Wolna encyklopedia może pochwalić się 475 000 000 rzeszą unikalnych użytkowników. Jej baza liczy 30 milionów haseł w niemal 300 językach. Niestety wiele z nich reprezentowana jest przez nierzetelne treści. Problem ten dostrzegli amerykańscy naukowcy, który przeanalizowali opisy 10 wybranych chorób. Sprawdzili wpisy dotyczące wielu poważnych schorzeń, takich jak choroba wieńcowa, choroba płuc, rak płuc, nadciśnienie, depresja, cukrzyca czy bóle pleców. Około 90 proc. zawartości tych artykułów była poprawna, jednak w treści występowało około 10 proc. błędnych lub przestarzałych informacji.

Pacjenci coraz częściej wykorzystują internet, aby zdobyć możliwie jak najszerszą wiedzę na temat schorzenia, na które cierpią. Następnie tak przygotowani udają się do lekarza, aby konsultować swoją chorobę, albo podejmują leczenie na własną rękę.

Wikipedia tworzona jest przez wolontariuszy. Każdy z nas może ją redagować i właśnie stąd wynika opisany problem. Włodarze wolnej encyklopedii już zapowiedzieli, że z większą uwagą będą przyglądać się hasłom medycznym i wprowadzą odpowiednie poprawki.

Netarea – najszybszy internet radiowy w Rumi. Bez limitów !

Źródło: TVN24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *