Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu przez internet?

Jak sprawdzić przebieg pojazdu? Zakup używanego auta w Polsce to prawdziwa loteria. Co zrobić, aby nie trafić na minę? Po pierwsze auto trzeba dokładnie sprawdzić. Dzięki nowej usłudze można to zrobić przez internet. Wystarczy podać numer rejestracyjny  pojazdu, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji.

Jak sprawdzić przebieg pojazdu i jego historię?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nareszcie uruchomiło stronę internetową HistoriaPojazdu.gov.pl. Dzięki nowej usłudze sprawdzimy historię pojazdu i wygenerujemy bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Sprawdzenie auta zajmuje chwilę. Wystarczy dysponować podstawowymi danymi z dowodu rejestracyjnego – numerem rejestracyjnym  pojazdu, numer VIN oraz znać datę jego pierwszej rejestracji. Każdy uczciwy sprzedawca bez oporów powinien nam udostępnić te dane. Jeśli jest inaczej, być może ma coś do ukrycia i lepiej poszukać innej oferty.

Co to jest usługa „Historia Pojazdu” i kto może z niej skorzystać

„Historia Pojazdu” to usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać trzy dane:

  1. numer rejestracyjny pojazdu,
  2. datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  3. numer VIN – jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.

Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dane do Ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są przedmiotem projektu CEPiK 2.0 i docelowo mają doprowadzić do znacznego ich ograniczenia. Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

Czy nowy system utrudni życie nieuczciwym sprzedawcom? Z pewnością tak. Jednak nie oszukujmy się, nie wyeliminuje on wszystkich oszustw. Mimo iż w systemie zapisywany jest przebieg pojazdu aktualny na dzień wykonywania corocznego badania technicznego, to przecież wpisywane przez diagnostów wartości wcale nie muszą być prawdziwe. I nie chodzi tu o nieuczciwość tych ostatnich, ale kręcenie licznika tuż przed wykonaniem takiego badania.  Z nieoficjalnych informacji wynika, że specjaliści zajmujący się popularną korektą liczników od 2014 roku mają ręce pełne roboty.

Netarea – najszybszy internet radiowy w Rumi. Bez limitów !

2 odpowiedzi do “Jak sprawdzić historię i przebieg pojazdu przez internet?”

 1. Bardzo przydatna jest ta strona chociaż szkoda że pokazuje ona tylko historię pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Podobno docelowo baza CEPIK ma był połączona z europejską bazą a wtedy będzie można sprawdzić historię pojazdu również za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *