W maju 2014 roku przedstawiliśmy niewygodną prawdę dotyczącą internetu LTE. Mamy nadzieję, że wpis „Cała prawda o internecie LTE. Nie daj się nabrać na kwazi-internet” wyjaśnił wam problem limitu danych w sieciach LTE. Ale spece od marketingu robią wszystko, aby przekonać do skorzystania z internetu LTE bez limitów i niektórzy decydują się właśnie na tę usługę. Ale czy brak limitów w sieciach LTE oznacza dosłownie nielimitowany internet? Sprawdziliśmy, iż to co słyszymy w reklamach nie jest tak oczywiste, jak wynikałoby to z prostego przekazu reklamy. Przygotowaliśmy dla Państwa cykl analiz, w którym prześwietlamy oferty LTE bez limitu.

W pierwszej kolejności na nasz warsztat trafia Play ze swoją ofertą promocyjną FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED. Jak sama nazwa wskazuje, jest to oferta na internet LTE bez limitów. A jak jest w rzeczywistości?

Zasięg

Oczywiście, aby skorzystać z oferty FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED trzeba znajdować się w zasięgu sieci 4G LTE, który wg. danych operatora obejmuje 67 proc. powierzchni naszego kraju. Jeśli w lokalizacji, w której chcemy skorzystać z internetu takiego zasięgu nie ma, oferta zwyczajnie nie jest skierowana do nas. Zwracamy na to uwagę, gdyż wielu z Państwa chciałoby mieć superszybki internet LTE bez limitów nie tylko w domu, ale również poza nim. Sprytnemu Kowalskiemu od razu nasuwa się pytanie, po co płacić za dwie usługi dostępu do internetu (wysokiej jakości domowy i wygodny mobilny), skoro można mieć internet LTE bez limitów i cieszyć się nim zarówno w domu, jak i poza nim. Niestety rzeczywistość może nie być tak różowa i nawet jeśli mieszkamy w zasięgu nadajników LTE, może okazać się, że w miejscu do którego wyjedziemy takiego zasięgu nie będzie. Sprawdzić zasięg można na stronie: www.play.pl/oferta/play-internet/play-online/.

Limit

A jak wygląda kwestia braku limitu? W głowie mamy obraz popularnego aktora, przekonującego do skorzystania z oferty na superszybki internet LTE bez limitów, który ma być kompromisem pomiędzy słabej jakości wygodnym internetem mobilnym a wysokiej jakości stałym łączem domowym. Jak sama nazwa wskazuje, oferta FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED to internet, który nie powinien posiadać żadnych limitów. Sięgnęliśmy jednak do regulaminu (którego i tak większość z nas nie przeczyta przy zawieraniu umowy). Możemy w nim znaleźć ciekawy zapis, który pokazuje jak to jest w praktyce z tymi limitami w sieci Play LTE.

Punkt IV. 1.: „Operator zastrzega sobie prawo do obniżenia prędkości transmisji danych danemu Abonentowi po przekroczeniu przez niego 100 GB w danym Okresie Rozliczeniowym w ramach usługi „Internet bez limitu”. W takim przypadku do końca Okresu Rozliczeniowego Abonent będzie miał możliwość pobierania i wysyłania danych z największą prędkością, jaka jest możliwa do osiągnięcia w danych warunkach technicznych w technologii HSPA i LTE, jednakże nie większą niż 2 Mb/s (górna granica prędkości) w przypadku danych pobieranych, oraz nie więcej niż 384 kb/s (górna granica prędkości) w przypadku danych wysyłanych. Zastrzeżenie to dotyczy wyłącznie sytuacji, w której wyjątkowo intensywne korzystanie z transmisji danych w godzinach największego obciążenia sieci może w istotny sposób wpływać na pogorszenie jakości połączeń transmisji danych dla pozostałych użytkowników sieci”.

Co ten zapis oznacza w praktyce? Nic innego, jak rzeczywisty limit 100 GB miesięcznie, po przekroczeniu którego prędkość z teoretycznych maksymalnych 70 Mb/s zostanie obniżona do zaledwie 2 Mb/s. Co ciekawe, operator nakłada ten limit uznaniowo, czyli jeśli uzna, iż zbyt intensywnie korzystaliśmy z internetu w danym miesiącu, po przekroczeniu 100 GB ukarze nas obniżeniem prędkości.

Przyjrzeliśmy się transferom generowanym przez użytkowników sieci Netarea działającej na terenie Rumi i najbliższych okolic. Biorąc pod uwagę dane tylko za 2014 rok, zauważyliśmy iż z miesiąca na miesiąc aktywność użytkowników w internecie stale rośnie. Transfery generowane w sieci są coraz wyższe. Wspomniane 100 GB aktywni internauci transferują zaledwie w ciągu jednej doby, a najaktywniejsi użytkownicy potrafią w miesiącu przesłać wielokrotnie więcej danych.

Prędkość

Play chwali się, że jego internet działa z prędkością 70 Mb/s. Trzeba jednak pamiętać, że prędkość, o której mowa to maksymalna prędkość teoretyczna, a wszystko zależy od środowiska, w którym przyjdzie wam korzystać z usługi. W praktyce może się okazać, że internet, który miał być szybszy niż gepard działa powoli jak żółw, a przy intensywnym korzystaniu z sieci przekroczenie limitu danych 100 GB nastąpi już po kilku dniach. Warto o tym pamiętać, decydując się na internet stacjonarny do domu.

FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED – internet z tabletem za 0 zł na start

W okres przedświąteczny idealnie wpisuje się oferta internetu LTE bez limitów z tabletem za 0 zł na start w obniżonym abonamencie z 59,90 zł do 49,99 zł.  Urządzenie kusi dotykowym wyświetlaczem IPS o przekątnej 8 cali i rozdzielczości WXGA (1280×800), czterordzeniowym procesorem 1,2 GHz Qualcomm Snapdragon 400, wydajną baterią Li-Ion 4200 mAh oraz aparatem fotograficznym o rozdzielczości 5 Mpix z funkcją AF. Wydawać by się mogło, że to świetna oferta, aby sprawić sobie lub bliskim prezent pod choinkę. Oferowany tablet LG G Pad 8.0 LTE nie dość, że pozwoli cieszyć się superszybkim internetem bez limitów, to jeszcze na start będzie nas kosztował okrągłe 0 zł. Przecież taki tablet w popularnych sklepach z elektroniką kosztuje 900 zł, więc jeśli aktualnie nasze konto i portfel świeci pustkami, może być to okazja nie do przecenienia. W dodatku trzeba się spieszyć, bo przecież liczba tabletów jest ograniczona! Ale czy ta superoferta w rzeczywistości jest taka super?

LG G Pad 8.0

Decydując się na tablet w tej ofercie owszem, otrzymamy nielimitowany dostęp do internetu, ale tylko przez pierwsze 6 miesięcy. Później będzie nas obowiązywał limit transferu danych 25 GB, a jeśli usługę zamówimy przez internet, dostaniemy jeszcze ekstra 5 GB. Na pocieszenie, bez limitu będziemy mogli surfować w nocy, w godzinach od 00.00 do 9.00. Ponadto umowa, którą zdecydujemy się podpisać będzie obowiązywała przez 3 lata, a w ramach niej zostanie uaktywniona usługa „Ochrona Internetu”, która przez pierwszy miesiąc kosztuje 0 zł, a potem dodatkowo 9 zł/mies. Jeśli nie chcesz z niej korzystać, musisz pamiętać o tym, aby ją wyłączyć.

Policzmy zatem ile w rzeczywistości będzie nas kosztował internet, przy założeniu, że na czas wyłączymy usługę „Ochrona Internetu”.

A. Całkowity koszt umowy: 49,99 zł x 36 miesięcy = 1799,64 zł

B. Całkowity koszt umowy po odliczeniu wartości rynkowej tabletu: 1799,64 zł – 899 zł = 900,64 zł

C. Rzeczywisty miesięczny koszt internetu: 900,64 zł : 36 = 25,02 zł

Pomijając nałożony w regulaminie limit 100 GB, za około 25 zł miesięcznie dostajesz internet „bez limitów” na pół roku. Później rzekomy brak limitu obowiązuje tylko w nocy, a w ciągu dnia będziemy ograniczeni miesięcznym limitem 25 GB lub 30 GB (zamówienie przez stronę www). Ponadto z internet będzie dostępny tylko na tablecie, no chyba, że we własnym zakresie zakupisz router LTE. A to wszystko będzie obowiązywało przez najbliższe 3 lata czyli do końca 2017 roku. Biorąc pod uwagę to, że oferty zmieniają się o około pół roku, a potrzeby użytkowników ciągle rosną, umowa, którą podpiszemy będzie istną kulą u nogi.

Internet LTE bez limitów za 24,99 zł? FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED Tylko SIM

Skoro tablet o wartości 900zł determinuje tak długi czas trwania umowy, być może lepszym rozwiązaniem będzie internet unlimited bez urządzenia? Na stronie znajdziemy tłustym drukiem cenę 24,99 zł. Niestety szybko okazuje się, że w tej cenie otrzymamy jedynie 10 GB (+2 GB przy zamówieniu przez internet), a umowę musimy zawrzeć na 18 miesięcy. Trzeba też pamiętać o wyłączeniu pakietu „Ochrona Internetu”, który tylko przez pierwszy miesiąc nas nic nie kosztuje, potem 9 zł/mies.

W takim razie ile trzeba wydać na internet bez limitów w wariancie Tylko SIM? Za jeśli myślicie, ze 29,99 zł, to jesteście w błędzie. W tej cenie możecie dostać 5 GB (+1 GB przy zamówieniu przez internet) przy umowie na czas nieokreślony lub 25 GB (+5 GB przy zamówieniu przez internet) przy umowie na 18 miesięcy. W tym wariancie otrzymacie również internet bez limitów przez pierwsze 6 miesięcy trwania umowy. Jeśli chcemy korzystać z internetu „bez limitów przez całą umowę” musimy zdecydować się na 2-letni kontrakt za 49,99 zł miesięcznie. Oczywiście oba warianty „bez limitów” oznaczają nakładany zgodnie z regulaminem według uznania operatora limit 100 GB miesięcznie. Pamiętajmy, że aby korzystać z internetu w wariancie Tylko SIM niezbędne jest posiadanie urządzenia LTE, które pozwoli nam uruchomić usługę (modemu / routera ). Jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, musimy je kupić we własnym zakresie.

Ale przecież w reklamach co chwilę słyszymy, ze router do usługi jest gratis lub za 1 zł. Sprawdźmy. W ofercie Play w ramach promocji FORMUŁA 4G LTE UNLIMITED znajdziemy rozmaite sprzęty, które pozwolą nam korzystać z internetu. Do wyboru mamy kilka modeli modemów przenośnych podłączanych do portu USB, sprytne routery przenośne Wi-Fi oraz routery stacjonarne – domowe, a wszystko to dostępne za symboliczną złotówkę. Problem w tym, iż w rzeczywistości urządzenia te nie kosztują 1 zł, a znacznie więcej. Wyjątek stanowi przenośny modem. Za resztę dopłacimy w opłacie abonamentowej.

Internet LTE „bez limitów” z modemem przenośnym kosztuje 49,99 zł miesięcznie, czyli dokładnie tyle, ile w wersji Tylko SIM. Wniosek? Nie opłaca się brać usługi Tylko SIM w cenie 49,99 zł, skoro w tej samej cenie za 1zł dodatkowo otrzymamy modem. Problem jednak w tym, że w ramach miesięcznej opłaty 49,99 zł internet „bez limitów” będzie obowiązywał tylko przez pierwsze 6 miesięcy trwania umowy, która zawierana jest na okres 2 lat. Po pół roku otrzymamy limit 25 GB (+5 GB przy zamówieniu przez internet). Owszem, jest możliwość skorzystania z usługi bez limitów przez cały okres trwania umowy, jednak wówczas trzeba dopłacić dodatkowo 20 zł miesięcznie.

router Huawei E5170Identyczna sytuacja jest w przypadku przenośnych modemów Wi-Fi i routerów domowych, jednak z tymi urządzeniami internet jest droższy, w pierwszym przypadku 59,99 zł a w drugim 69,99 zł. Policzmy zatem ile tak naprawdę kosztuje przenośny router Wi-Fi i router domowy:

Całkowity koszt umowy w wariancie Tylko SIM: 49,99 x 24 miesięcy = 1199,76 zł

Całkowity koszt umowy w wariancie Przenośny router Wi-Fi: 59,99 x 24 miesięcy = 1439,76 zł

Całkowity koszt umowy w wariancie Domowy router Wi-Fi: 69,99 x 24 miesięcy = 1679,76 zł

Całkowity koszt Przenośnego routera Wi-Fi po odliczeniu wartości usługi dostępu do internetu:1439,76 zł – 1199,76 zł = 240 zł

Całkowity koszt Domowego router Wi-Fi po odliczeniu wartości usługi dostępu do internetu: 1679,76 zł – 1199,76 zł = 480 zł

Na koniec podsumowanie przekazu reklam. Kowalski śni o tym, że dostanie szybki internet LTE bez limitów za 24,99 zł miesięcznie, a do tego domowy router Wi-Fi za symboliczną złotówkę. Super oferta, która pozwoli mu zaoszczędzić na rachunkach prawda? Myśli sobie: Chyba najwyższa pora na zmianę dotychczasowego operatora…

Kiedy się już obudzi ze snu, biegnie do salonu po szybki internet LTE bez limitów za 24,99 zł, który  okazuje się na 2-letniej umowie szybkim internet LTE  za 49,99 zł miesięcznie, ale bez limitów tylko przez pół roku. No to dopłaca te 20 zł, żeby nie mieć limitów przez całą umowę i bierze w garść zgrabny router za 1 zł. No ale zaraz, za ten router w rachunku musi zapłacić ekstra 20 zł miesięcznie, czyli łącznie 480 zł.  No to będzie płacił te 89,99 zł co miesiąc przez najbliższe dwa lata. Instaluje router a prędkość wcale nie wynosi 70 Mb/s. Dzwoni więc na infolinię płacąc jednorazowo za połączenie 1,99 zł i dowiaduje się, że to przecież maksymalna prędkość, i jak mieszka na obrzeżach miasta, to niech się cieszy, że w ogóle działa.

wściekły facet laptopJeśli myślicie, że czarę goryczy przeleje obniżenie prędkości do 2 Mb/s, z powodu ukrytego limitu 100 GB, o którym nikt mu nie powiedział, a który jest zapisany w regulaminie to jesteście w błędzie. Przecież nie otrzymał jeszcze drugiej faktury. Jak ją otrzyma, to się zdziwi, bo zamiast 89,99 zł na fakturze będzie widniała kwota 98,99 zł. Dzwoni więc na infolinię płacąc kolejny raz za połączenie 1,99 zł i dowiaduje się, że jest gapą, bo miał przecież wyłączyć usługę „Bezpieczny internet” za 9 zł miesięcznie, która przez pierwszy miesiąc była za darmo.

Netarea – najszybszy internet radiowy w Rumi. Bez limitów !


Netarea

Działamy w branży telekomunikacyjnej od 2009 roku na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Naszą domeną jest świadczenie usługi dostępu do internetu, zarówno drogą kablową (światłowody), jak i radiową. Od lat terenie Rumi oferujemy najszybsze usługi wykorzystując najnowsze technologie przewodowe i bezprzewodowe. Ale to nie jedyna nasza działalność. Oprócz usługi dostępu do internetu oferujemy również innowacyjną Telewizję Światłowodową, tanią telefonię stacjonarną, a także zaawansowane usługi dla firm. Na terenie Rumi posiadamy stale rozbudowywaną sieć szkieletową opartą o technologię światłowodową oraz nowoczesne nadajniki sieci bezprzewodowej, zlokalizowane w najdogodniejszych punktach miasta. Dzięki temu swoim zasięgiem obejmujemy praktycznie cały teren Rumi, a także najbliższe okolice miasta. Zasięg naszej sieci obejmuje również Kazimierz, Dębogórze, Moście Błota, Gdynię i Redę. Na naszej stronie www dostępna jest mapa zasięgu naszej sieci, która pozwala sprawdzić, w jakich lokalizacjach dostępne są świadczone przez nas usługi. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług stosujemy rozwiązania światłowodowe oraz wyłącznie sprawdzone, pewne i w pełni profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne. Nasz internet jest szybki, niezawodny i bezpieczny, a wszystko to w konkurencyjnych cenach. Najszybszy internet w Rumi

7 Komentarzy

HArnas · 5 grudnia 2014 o 13:11

Fajny artykuł, dobrze że ktoś pisze o tym jak robi się ludzi w balona…

LagunaWebDesign · 25 maja 2015 o 13:59

Dokładnie – nielimitowany w rzeczywistości jest LIMITOWANY. Przez chwilę, myślałem, że jak masz zasięg LTE to tych GB nie wykorzystujesz. W rzeczywistości je WYKORZYSTUJESZ a jak wykorzystasz prędkość drastycznie spada i nadaje się co jedynie do powolnego przeglądania stron internetowych. Mam zasięg LTE prędkość ok. 30GB i duże wysyłanie ok. 14MB – jedynie kusi mnie na dzień 25.05.2015 oferta Orange (nie pomyślałbym – bardziej Play -> ale u nich z urządzeniem jest drogo -> bez urządzenia taniej) – dają domowy router w dobrej cenie (na Allegro za 400zł chodzi) i ograniczają limit do 10MB po przekroczeniu limitu za ok. 45zł netto (dla firm) z routerem, do tego nielimitowane nocki – ale nie wiem czy są rzeczywiście nielimitowane :). A z tym antywirusem/ochroną podobno wszędzie tak jest – bo taki wymóg ustawowy i użytkownik sam musi z niego zrezygnować. Aktualnie korzystam z Multimedia ok. 50zł brutto 30GB – plus że nie muszę się martwić limitami 🙂 a też trzeba zrezygnować z ‚ochrony’ przed wirusami.

Rozczarowany PLAYEM · 28 września 2015 o 21:10

Po przekroczeniu 50 GB w usłudze „bez limitu” PLAY tak ograniczył mi Internet, że nie otwierają mi się strony www.
Brak możliwości dokupienia transferu w tej ofercie, bo przecież to „bez limitu”. Czy to jest normalne!!! Czuje się oszukany przez PLAY. Od 5 dni czekam na zajęcie się sprawą. Brak odzewu.Dla pracowników PLAY podaje numer sprawy 113258399.

    ja · 12 stycznia 2017 o 19:05

    Ty oszukany, a czytasz co podpisujesz jełopie? Oszukany haha…

Marian CZ · 11 grudnia 2015 o 09:23

Dlatego ja nie kupie nigdy LTE bo tam zawsze limity będą, a tym bardziej nie podpiszę nigdy umowy na internet, mam ofertę od http://www.airmax.pl gdzie nie mam żadnej uowy, po prostu na przedpłatę i nie mam żadnego limity danych a płacę po 50zł miesięcznie za szybki dostęp bardzo stabliny z pingami po ok 10ms

OZZY · 9 grudnia 2016 o 10:23

U mnie również plus na firme Airmax nie lubie dużych koncernów typu TP, Netia, zawsze wybieram lokalne firmy, tak samo jak piwo tylko lokalny browar 😉 pozdrawiam i polecam http://airmax.pl/klienci_ind/internet/?prepaid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *