15 marca 1985 roku producent komputerów z Massachusetts, firma Symbolic zarejestrowała pierwszą domenę komercyjną symbolics.com i ten właśnie dzień przyjęto za początek historii domen. Do 1992 roku zarejestrowano niecałe 15 tysięcy domen z końcówką .com.

 

Na początku rejestracja domen była darmowa. Wszystko zmieniło się w 1995 roku, kiedy National Science Foundation zezwoliła firmie konsultingowej Network Solutions na pobieranie opłat. Ceny zaczynały się od 100$ za rejestrację na okres dwóch lat.

W 1998 roku Departament Handlu USA, pod naciskiem prezydenta Billa Clintona złożył propozycję prywatyzacji systemu DNS, który do tej pory był kontrolowany przez rząd. Pierwsza propozycja spotkała się z powszechną krytyką, dopiero druga wersja dokumentu doprowadziła do powstania ICANN. 2014 można śmiało nazwać rokiem rewolucji w domenach z powodu pojawienia się nowych domen najwyższego poziomu. Dotychczas udostępniono ich około 100, ale kolejce czeka kilkaset następnych.

Tak to wyglądało na świecie, a w Polsce? 30 kwietnia 1991 w Centrum Komputerowym Uniwersytetu Kopenhaskiego zarejestrowano krajową domenę najwyższego poziomu „.pl”. Najstarsza polska domena to www.fuw.edu.pl, a najstarsza z rozszerzeniem .pl to prawdopodobnie computerland.pl, ale po resecie serwerów NASK na początku lat 90-tych przy najstarszych domenach widnieje data rejestracji 1 stycznia 1995. W 1995 roku powstaje pierwszy polski portal internetowy – WirtualnaPolska.pl, a w 1997 działalność rozpoczyna jedna z pierwszych polskich firm, zajmujących się rejestracją domen – Domeny.pl

Kilka ciekawostek:
– W marcu 2012 roku spekulant domenowy Mike Mann zarejestrował 14962 domeny w ciągu 24 godzin.
– Do ubiegłego roku najdroższe były domeny z rozszerzeniem krajowym Nigerii – .ng. Za rok trzeba było zapłacić w przeliczeniu około 9500 zł, obecnie jest to niecałe 300 zł.
– Nadal można kupić domenę z końcówką .su, odpowiadającą Związkowi Radzieckiemu.

Źródło: Domeny.pl


Netarea

Działamy w branży telekomunikacyjnej od 2009 roku na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Naszą domeną jest świadczenie usługi dostępu do internetu, zarówno drogą kablową (światłowody), jak i radiową. Od lat terenie Rumi oferujemy najszybsze usługi wykorzystując najnowsze technologie przewodowe i bezprzewodowe. Ale to nie jedyna nasza działalność. Oprócz usługi dostępu do internetu oferujemy również innowacyjną Telewizję Światłowodową, tanią telefonię stacjonarną, a także zaawansowane usługi dla firm. Na terenie Rumi posiadamy stale rozbudowywaną sieć szkieletową opartą o technologię światłowodową oraz nowoczesne nadajniki sieci bezprzewodowej, zlokalizowane w najdogodniejszych punktach miasta. Dzięki temu swoim zasięgiem obejmujemy praktycznie cały teren Rumi, a także najbliższe okolice miasta. Zasięg naszej sieci obejmuje również Kazimierz, Dębogórze, Moście Błota, Gdynię i Redę. Na naszej stronie www dostępna jest mapa zasięgu naszej sieci, która pozwala sprawdzić, w jakich lokalizacjach dostępne są świadczone przez nas usługi. Nasza oferta skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług stosujemy rozwiązania światłowodowe oraz wyłącznie sprawdzone, pewne i w pełni profesjonalne urządzenia telekomunikacyjne. Nasz internet jest szybki, niezawodny i bezpieczny, a wszystko to w konkurencyjnych cenach. Najszybszy internet w Rumi

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *