Ściema operatorów, czyli internet mobilny bez limitu

Kto nie słyszał reklamy internetu mobilnego bez limitu? Od dłuższego czasu operatorzy podsuwają nam pod sam nos łakomy kąsek w postaci takiej usługi. Brzmi wspaniale – internet, który działa wszędzie, bez skrępowania ruchów kablami. W dodatku z nielimitowanym transferem danych w technologii LTE. Czy to wszystko nie brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdą? Gdzie jest haczyk? Wystarczy zajrzeć do regulaminu i wszystko stanie się jasne. Jego zapisy FUP są jak kubeł zimnej wody na rozgrzane głowy internautów, a działania operatorów skutecznie studzą ich zapędy do korzystania z dobrodziejstw szybkiego internetu. Przeanalizowaliśmy oferty wiodących operatorów mobilnych oferujących usługę szybkiego dostępu do internetu w technologii LTE.

Internet mobilny bez limitu – czym jest FUP?

FUP, czyli Fair Usage Policy, to nic innego, jak polityka operatorów mobilnych mająca na celu zapewnienie odpowiedniej wydajności sieci wszystkim użytkownikom. Nie każdy wykorzystuje internet w taki sam sposób. Niektórzy użytkownicy sieci generują znikome transfery, a inni dziennie pobierają dziesiątki, a nawet setki gigabajtów danych. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, jednak problem polega na tym, że niewielka liczba tych drugich, szybko może doprowadzić do przeciążenia stacji bazowej, co znacznie zredukuje prędkość internetu wszystkim użytkownikom do niej podłączonych.

Jak z tym problemem poradzili sobie operatorzy mobilnego internetu? Bardzo prosto. W regulaminach świadczenia usług telekomunikacyjnych zastosowali zapisy FUP, które upoważniają ich do uznaniowego nakładania na wybranych użytkowników limitu danych i ograniczenia im przepustowości łącza. Najaktywniejsi internauci mogą tylko pomarzyć o superszybkim łączu bez limitu.

Cyfrowy Polsat – Domowy Internet LTE  bez limitu

Domowy internet LTE Cyfrowego Polsatu to prędkość pobierania danych do 150 Mb/s, a wysyłania do 50 Mb/s. Szybko… Jednak prędkość uzależniona jest od warunków technicznych, a gwarantowana minimalna prędkość to zaledwie 0,008 Mb/s. Przy tak niskiej prędkości strony www będą wczytywały się naprawdę bardzo długo albo wcale. A jak wygląda sytuacja z limitem danych?

Operator oferuje trzy pakiety, różniące się liczbą GB w pakiecie (przy zamówieniu przez stronę www otrzymamy jeszcze ekstra 10 GB). Co ciekawe, przy wszystkich pakietach znajduje się informacja, iż internet LTE bez limitu otrzymujemy w cenie abonamentu. Czyli jeśli wykorzystamy podstawowy pakiet danych i znajdujemy się w zasięgu sieci LTE, nadal możemy korzystać z internetu z pełną prędkością. Trzeba jednak zwrócić uwagę na regulamin, w którym zapisany jest ukryty limit danych (zapis FUP §8 pkt: 6, 7, 8, 9 regulaminu) – Cyfrowy Polsat zastrzega sobie możliwość obniżenia prędkości łącza.

Plus – Internet LTE bez limitu

Z racji tego, iż marka Plus powiązana jest ze spółką Cyfrowy Polsat, obie oferty są do siebie bardzo zbliżone. Prędkość internetu LTE w Plusie jest identyczna, jak w przypadku Cyfrowego Polsatu – do 150 Mb/s pobieranie i 50 Mb/s wysyłanie, jednak to prędkości maksymalne, a operator informuje, iże rzeczywista prędkość uzależniona jest od warunków technicznych. Podobnie jak w Polsacie, Plus oferuje swoim klientom pakiety danych do wykorzystania, z zastrzeżeniem, iż w zasięgu sieci LTE, po przekroczeniu podstawowego pakietu, mamy dostęp do internetu bez limitu. Czy na pewno? Po przyjrzeniu się zapisom regulaminu odnajdziemy tam ukryty limit (zapis FUP §1 pkt 11 regulaminu – Plus zastrzega sobie możliwość obniżenia prędkości łącza do 0,032 Mb/s.

Play – internet dla nowych klientów bez limitów

A jak sytuacja wygląda w sieci Play? Podobnie… Prędkości – pobieranie do 70 Mb/s, a wysyłanie do 20 Mb/s, ale w rzeczywistości uzależniona od warunków technicznych. Ponadto, z nielimitowanego dostępu do sieci możemy cieszyć się tylko w nocy, między godziną 00:00 a 9:00, a po przetransferowaniu 100GB danych prędkość obniżana jest do 1 Mb/s.

Jak widać na powyższych przykładach, internet LTE bez limitu to mit opakowany w czysty marketing. Klienci, którzy decydują się na tego typu usługi muszą być świadomi, iż nie jest to pełnowartościowy dostęp do internetu, a jedynie quasi internet, którego parametry dla użytkownika końcowego mogą być zmieniane według uznania operatora. Warto o tym pamiętać.

Netarea – najszybszy internet w Rumi. Bez limitów !

7 odpowiedzi do “Ściema operatorów, czyli internet mobilny bez limitu”

 1. Oszustwo Plusa

  To,że operator Plus wprowadza klientów w błąd i po przekroczeniu pakietu podstawowego następuje ograniczenie prędkości to standard.
  Ostatnio Plus obniżył prędkość z 30 Mb jakie miałam do tej pory / pakiet 25 MB/ do 5 Mb przy niewykorzystanym pakiecie, tłumacząc się idiotycznie iz na to pozwalaja mu zapisy w Umowie ..!!!, bo jest mowa o obciążeniu, warunach technicznych itp…..

  To jest normalne oszustwo. W idiotycznej odpowiedzi reklamacyjnej poinformowano mnie ,że rzekomo nie ma podstaw do zwrotu opłat i mam dalej płacic abonament za usługe, której nie wybrałam. Kto normalny podpisałby Umowe na LTE z prędością 5 Mb ?!!!, ale Plus twierdzi,że tak jesti ma być.

 2. Ale nie wszyscy tak oszukują, a rynek nie składa się tylko z 4 czy 5 firm. Jest jeszcze chociażby aero2, które ma nielimitowany i do tego darmowy internet, tylko co godzinę trzeba wpisywać captcha. Z prędkością też nigdy nie miałem jakichś większych kłopotów.
  W związku z tym bardzo proszę autora o rzetelność, bo nie cały rynek tak wygląda.

 3. „LTE bez limitu” w Plusie to jedna wielka ściema! Dałem się skusić sprzedawcy, który zapewniał mnie, że to naprawdę jest abonament bez ograniczeń a limit danych jest tylko do wykorzystania w innych technologiach (np. 3G). Ja korzystam z urządzenia które pracuje tylko w technologii LTE (ODU) i co miesiąc po wykorzystaniu pakietu danych prędkość połączenia jest ograniczana tak, że praktycznie nie da korzystać się z internetu!

 4. Dzienki za takie informacje tera prznajmiej wiem co jest naprawde ale krencom tych ludzi jak tak moga beszczelnie krecic chamstwo normalnie .Marian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *